Jak wczesne wspomaganie rozwoju wygląda w przedszkolu?

73

Zaktualizowano dnia 17 czerwca 2024

Współcześnie osoby pracujące w przedszkolu, które decydują się na różnego typu dokształcanie, np. w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju (WWR), mają możliwość wyboru pomiędzy kursami prowadzonymi w sposób tradycyjny a online. Szczególnie w przypadku, gdy zainteresowani nigdy nie korzystali ze szkoleń online, pada wiele pytań dotyczących tych form nauczania – w tym: o cenę i czas trwania – w celu wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania. W dalszej części artykułu omówimy kilka kwestii związanych ze wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz szkoleniami w tym zakresie dla osób pracujących w przedszkolu i nie tylko.

Praca w przedszkolu w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju

Wczesne wspomaganie rozwoju u przedszkolaków polega na interdyscyplinarnych działaniach zespołu specjalistów, którzy są zaangażowani w realizowanie programu WWR. Praca w przedszkolu w tym zakresie polega na realizowaniu planu działania opracowanego na podstawie indywidualnych potrzeb dziecka. Uwzględnienie tego, że każdy przedszkolak ma własne preferencje i może napotykać odmienne szanse i zagrożenia w rozwoju, stanowi klucz do osiągnięcia założonych efektów edukcyjno-wychowawczych.

Czy na zdalnym kursie pedagogicznym cena jest inna niż na tradycyjnym? 

Odpowiadając na to pytanie, posłużymy się propozycją naszej placówki oświatowej. W przypadku kursów pedagogicznych cena podawana jest zawsze przy nazwie szkolenia, np. “Kurs Kwalifikacyjny z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych” kosztuje 1599 zł. Jednak co jakiś czas pojawiają się rabaty, dlatego warto przejść na stronę konkretnego szkolenia, aby sprawdzić, czy aktualnie jest na niego promocja.

Czy szybki kurs pedagogiczny online nie dobiega jakością od długich cyklów spotkań?

Na szkoleniach stacjonarnych nauka często zaplanowana jest na kilka wielogodzinnych spotkań. Może się wydawać, że dzięki temu uczestnik przyswaja dużo wiedzy. Oczywiście może tak być, ale nie każdy potrafi koncentrować się na nowym materiale dydaktycznym przez wiele godzin. Szybki kurs pedagogiczny online nie oznacza, że kursant ma mało czasu na przyswojenie informacji. Chodzi o to, że taka forma nauki daje możliwość samodzielnego gospodarowania ilością godzin lub minut, które chce się poświęcić na kształcenie

Wracając do przykładu, “Kurs Kwalifikacyjny z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych” oferowany jest na nowoczesnej platformie e-learningowej, dlatego można go realizować o każdej porze i z wybranego przez siebie miejsca, o ile ma się dostęp do urządzenia z dostępem do internetu. Kursant sam dostosowuje czas kształcenia do własnych możliwości i predyspozycji, dzięki czemu proces przyswajania przebiega efektywniej, a dzięki temu sprawniej.

Kurs Kwalifikacyjny z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych

“Kurs Kwalifikacyjny z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych” adresowany jest do nauczycieli, wychowawców i psychologów, którzy mają przygotowanie pedagogiczne, ale brakuje im w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka kwalifikacji do pracy w przedszkolu i innych placówkach oświatowych.

Program tego szkolenie opracowany jest tak, aby uczestnik zdobył wiedzę i umiejętności, które wykorzysta do nauczania dzieci autystycznych. Więcej na temat realizowanych tematów można przeczytać na stronie kursu. Dzięki realizowaniu rozbudowanych zagadnień kursant zdobywa w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka kwalifikacje zgodne z Ministerstwem Edukacji Narodowej i otrzymuje dokument zgodny z wytycznymi MEN.