Metodyka nauczania języka angielskiego w pracy z kilkulatkami

540
angielski w przedszkolu

Zaktualizowano dnia 12 czerwca 2023

Aktualnie nie dziwi już nauczanie języka angielskiego w przedszkolu, które z upływem czasu traktowane jest coraz bardziej jako przedmiot podstawowy, a nie zajęcia dodatkowe. Wynika to z tego, że znajomość języków obcych we współczesnym świecie staje się wręcz koniecznością. W dalszej części artykułu omówimy sposoby na realizację zajęć angielskiego w przedszkolu, znaczenie współpracy z rodzicami, a także wskażemy nowoczesne rozwiązania szkolenia dla nauczyciela angielskiego. 

Metodyka nauczania języka angielskiego w przedszkolu

szkolenia dla nauczycieli angielskiegoZajęcia językowe dla kilkulatków stanowią wyzwanie dla nauczycieli języka angielskiego ze względu na to, że należy uwzględnić ich potrzeby rozwojowe, a także zainteresowania. Zapoznanie się z grupą dzieci umożliwia dostrzeżenie ich mocnych i słabych stron. Metodyka nauczania języka angielskiego w przedszkolu koncentruje się na ustaleniu celów (w tym przypadku jest to poszerzenie znajomości języka angielskiego) i sposobów prowadzenia zajęć

W kwestii metod osiągania tego rezultatu warto korzystać z wiedzy, że kilkulatki uwielbiają dotykać, sprawdzać oraz eksplorować przestrzeń, dlatego też podczas ćwiczeń świetnie sprawdzą się zajęcia sensoryczne. Korzystanie z przedmiotów, np. podczas zabawy w sklep, wpływa na stymulowanie zmysłów, dzięki czemu dzieci lepiej mogą zrozumieć słowo omawiane przez nauczyciela angielskiego w przedszkolu.

Zaleca się również korzystania z zabaw wykorzystujących muzykę, ruch, śpiew. Wszelkiego rodzaju gry i aktywności, piosenki i rymowanki oraz historyjki są dla maluchów ciekawą formą spędzania czasu, w którą chętnie się angażują. Powinno się mieć to na uwadze podczas opracowywania metodyki nauczania języka angielskiego w przedszkolu.

Zapisz się na “Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego”, by poznać metodykę nauczania języka angielskiego

Angielski w przedszkolu a współpraca z rodzicami

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy współpraca nauczyciela angielskiego w przedszkolu z rodzicami może przynieść korzyści? Zdecydowanie tak! Rodzina ma szczególne znaczenie dla rozwoju dziecka, dlatego też działania pracowników placówek oświatowych z rodzicami wzmacniane przez rodziców przyczyniają  się do lepszych wyników edukacyjnych w przyszłości.

Rodzina to grupa, do której dziecko ma największe zaufanie, a także dysponuje ona wieloma możliwościami zachęcania kilkulatka do angielskiego w przedszkolu. Odbywa się to poprzez motywowanie, wspieranie, a także nagradzanie za postępy w nauce. Współpraca z rodzicami jest ważna, ponieważ to oni mogą wpłynąć na rozbudzanie aspiracji edukacyjnych u dziecka. 

baner: Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego

Z kolei zaangażowanie przedszkola ukazuje się poprzez zagwarantowanie bezpłatnej nauki angielskiego i organizowanie czasu kilkulatka w taki sposób, by wspierać jego rozwój. To przyczynia się do podniesienia jakości oferty edukacyjnej, a także pozytywny wpływ na osiągnięcia uczniów.

Czy szkolenia dla nauczycieli angielskiego mogą być prowadzone online?

Obecnie platformy e-learningowe stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje. Warto zwrócić uwagę na to, że dla osób zajętych jest to najwygodniejsza, a czasami jedyna, możliwość podjęcia nauki. 

Oferowany przez nas  “Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego” nie odbiega jakością od tradycyjnej formy szkolenia. Materiały dydaktyczne opracowane zostały przez specjalistów w taki sposób, by kursant zdobył odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje niezbędne do pracy jako nauczyciel angielskiego w przedszkolu i nie tylko. Rejestracji na szkolenie można dokonać pod poniższym odnośnikiem: https://epedagog.edu.pl/mobile/kursy/90.

Program kursu jest zgodny z założeniami ramowego programu nauczania na kursach z zakresu metodyki nauczania języka obcego w okresie wczesnoszkolnym dla nauczycieli nauczania początkowego. Po ukończeniu kursu wydawana jest dokumentacja zgodna z rozporządzeniem MEN.