Zaktualizowano dnia 17 czerwca 2024
Zdarza się, że rzeczywistość przedszkolna różni się od oczekiwań osób szukających zatrudnienia w tych placówkach oświatowych. Wynika to z tego, że każde dziecko może wykazywać zupełnie odmienne zachowania oraz potrzeby. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie osób zatrudnionych w przedszkolu. W tym artykule skupimy się na omówieniu obowiązków oraz umiejętności asystenta nauczyciela przedszkola w ujęciu teoretycznym i praktycznym. Dodatkowo omówimy kurs, który kompleksowo pozwoli przygotować się do pracy w przedszkolu.
Asystent nauczyciela przedszkola – praca w teorii i praktyce
W teorii praca asystenta nauczyciela przedszkola polega na udzielaniu pomocy nauczycielowi w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych oraz dydaktycznych. Oczywiście jest to zgodne z prawdą, ale co to oznacza w praktyce? Najlepiej przedstawić to, wymieniając zadania osoby na tym stanowisku:
- sprawowanie opieki nad dziećmi;
- pomoc w organizacji zajęć rozwojowych;
- wspieranie nauczyciela w działaniach edukacyjnych;
- dbanie o bezpieczeństwo przedszkolaków;
- uczestniczenie w wycieczkach;
- wykonywanie czynności pielęgnacyjno-higienicznych.
Warto rozwinąć ostatni z wymienionych punktów – mianowicie nie jest niczym dziwnym, że dzieci nie są w stanie wykonać samodzielnie wielu czynności. Praktyka przedszkolna zatem wskazuje, że asystent nauczyciela przedszkola pomaga dzieciom w:
- spożywaniu posiłków;
- przebieraniu się dzieci w szatni;
- dbaniu o higienę osobistą;
- uczestniczeniu w leżakowaniu.
Co więcej, zdarza się również tak, że w przedszkolu zdarzają się różnego rodzaju wypadki, np. skaleczenie, upadek z wysokości. Wtedy to osoba na tym stanowisku musi wykazać się w praktyce umiejętnością oceny zagrożenia zdrowia oraz życia, a także szybkiego reagowania.
Umiejętności asystenta nauczyciela przedszkola
Asystent nauczyciela przedszkola musi nabyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania czynności opiekuńczo-wychowawczych oraz ścisłej współpracy z nauczycielem grupy przedszkolnej. Poniżej omówimy kilka z nich i wskażemy, z jakimi praktycznymi działaniami są one związane.
Pomaganie dzieciom w czynnościach higienicznych odnosi się do umiejętności:
- wykonywania czynności pielęgnacyjnych;
- rozpoznawania potrzeb dziecka oraz reagowania na nie;
- respektowania strefy komfortu i praw dziecka.
Sprawowanie opieki podczas zajęć i wycieczek wymaga kompetencji w zakresie:
- przestrzegania zasad i przepisów BHP;
- dostrzegania potencjalnych zagrożeń i reagowania na nie;
- udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Jako ostatni przykład możemy wskazać pomoc nauczycielowi w realizacji zajęć, co związane jest z umiejętnościami, takimi jak:
- współpracowanie z nauczycielem w zakresie realizacji założonego planu działania;
- opracowywanie planów i harmonogramów zajęć;
- wypełnianie celów procesu wychowawczo-dydaktycznego.
Kurs asystenta nauczyciela przedszkola jako sposób nabycia wiedzy i umiejętności praktycznych
Kurs asystenta nauczyciela przedszkola ma na celu wyposażenia uczestników w wiedzę potrzebną do sprawowania prawidłowej opieki nad dziećmi, a także umiejętności pozwalające wykonywać różnorodne obowiązki zawodowe. Takie wymagania spełnia “Kurs Kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola”, który dodatkowo przygotuje kursanta do reagowania w sytuacjach trudnych i problematycznych.
Dzięki temu uczestnik uzyskuje kwalifikacje i pełną wiedzę pedagogiczną niezbędną do podjęcia pracy w przedszkolu. Warto dodać, że absolwent “Kursu Kwalifikacyjnego asystenta nauczyciela przedszkola” otrzymuje dokument potwierdzający ukończenie szkolenia potwierdzający zdobycie kwalifikacji zgodnych z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.