Wymagania i zarobki asystenta nauczyciela przedszkola

6932
asystent nauczyciela w przedszkolu

Zaktualizowano dnia 19 października 2022

Osoby, które lubią dzieci i chcą brać udział w codziennym procesie ich wychowania, mogą podjąć się pracy jako asystent nauczyciela przedszkola. Dzięki niej będą realizować się w wymarzonym obszarze i zdobywać cenne doświadczenie, które mogą przekuć w rozwój dalszej kariery zawodowej w obszarze  pedagogiki.

Główne obowiązki asystenta w przedszkolu

Asystent nauczyciela w przedszkolu pomaga dzieciom w codziennych sprawach, takich jak spożywanie posiłków, mycie rąk czy korzystanie z toalety. Dba również o porządek na sali oraz o bezpieczeństwo maluchów. Tym samym odciąża nauczyciela przedszkolnego, którego głównym zadaniem jest edukacja dzieci. 

zabawka edukacyjna piesek

Asystent nauczyciela przedszkola organizuje również dzieciom czas wolny – wszelkiego rodzaju zabawy, zajęcia plastyczne czy wyjścia na spacery to zadania, które sprawiają maluchom najwięcej radości. Warto zatem odpowiednio przygotować się do tej roli, by odpowiedzialnie wspierać rozwój swoich podopiecznych.

Co powinien umieć asystent?

Asystent nauczyciela przedszkola musi wykazywać się cierpliwością oraz właściwym podejściem do dzieci. Pomoc nauczyciela nie musi być pedagogiem z wykształcenia, powinna jednak znać podstawy psychologii oraz pedagogiki – ich znajomość pozwala zrozumieć potrzeby dzieci i właściwie reagować na ich zachowanie. Równie ważna jest umiejętność organizowania maluchom czasu w sposób rozwijający, kreatywny oraz angażujący, dlatego przed podjęciem pracy warto ukończyć kurs doskonalący.

Kurs pedagogiczny uprawniający do pracy w przedszkolu kompleksowo przygotowuje do podjęcia zatrudnienia w placówkach przedszkolnych. Słuchacze poznają zasady wychowania maluchów oraz sprawowania nad nimi opieki, dowiadują się również o różnego rodzaju metodach, które pozwolą na twórcze organizowanie czasu wolnego przedszkolakom. W programie znajdują się również tematy z obszarów takich, jak:

  • psychologia ogólna i rozwojowa dziecka, podstawy socjologii,
  • pedagogika społeczna i opiekuńcza,
  • podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa dziecka,
  • udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
  • metodyka pracy z dziećmi,
  • komunikacja personalna.

Kwalifikacje do pracy w przedszkolu pozwolą wykonywać zadania wspierające nauczyciela przedszkolnego w opiece nad dziećmi – zarówno podczas zajęć edukacyjnych, jak i czasu wolnego. 

Kurs opiekuna przedszkolnego online

Szkolenie za pomocą platformy edukacyjnej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać niezbędną wiedzę w swoim własnym tempie, o czasie i miejscu, które sam wybierze. Materiały niezbędne do nauki dostępne są w każdej chwili, co znacznie ułatwia proces uzyskiwania kwalifikacji. To nowoczesna forma kształcenia, zyskująca na popularności dzięki swojej prostocie i znacznej oszczędności czasu kursantów.

Kurs Kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola

Ile zarabia asystent nauczyciela w przedszkolu?

Średnia zarobków w tym zawodzie wynosi ok. 3200 zł, kształtuje się więc w okolicach wynagrodzenia minimalnego. Stawki mogą jednak być zróżnicowane – zależy to od miejsca zatrudnienia, doświadczenia czy zakresu dodatkowych obowiązków. Przedszkola prywatne mogą oferować wyższe wynagrodzenie od placówek państwowych, wszystko to jednak zależne jest od indywidualnych czynników – również od wykształcenia kandydata – dlatego też warto zwiększać swoje kwalifikacje.