Podstawy terapii SAZ dla dzieci z autyzmem

1145
terapia behawioralna autyzm

Zaktualizowano dnia 4 stycznia 2023

Analiza behawioralna pozwala zrozumieć pewne zachowania dzieci z autyzmem, a przez to poprawić komfort ich życia. Zajmuje się nią specjalista w dziedzinie psychologii określany mianem terapeuty behawioralnego lub behawiorysty. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, potrzebne jest zaangażowanie rodziców lub opiekunów w terapię swojej pociechy. 

Terapia behawioralna – autyzm

Zamiarem terapii behawioralnej w autyzmie, ale nie tylko, jest modyfikowanie występujących problemów w zachowaniu, na postawie analizy ich przyczyn i następstw. Wykorzystuje się często w tym celu stosowaną analizę zachowania (SAZ), która polega na regularnym obserwowaniu postępowania do tego, by prawidłowo wdrożyć w nie zmiany. W przypadku dzieci autystycznych zaobserwować można pewne deficyty i nadmiary behawioralne. Odpowiednio dobrane metody pracy pomagają minimalizować trudności wynikające z tego zaburzenia.

Jak behawioryści pomagają rodzicom/opiekunom dzieci?

terapia sazBehawioryści pomagają rodzicom lub opiekunom poczuć, że nie są oni bezradni wobec niektórych sytuacji. Specjalista ten wykazuje się zrozumieniem i troską, a co ważne – dostosowuje metody pracy indywidualnie do potrzeb zdiagnozowanego

Jeżeli stosowana analiza zachowania pokazuje, że pewne niepożądane reakcje u dziecka wzmacniane są przez to, w jaki sposób postępują rodzice lub opiekunowie, należy popracować nad sposobem tych reakcji. Metodami na to są: niedopuszczenie do powstania sytuacji trudnej, wzmacnianie zachowań pozytywnych występujących na miejsce niepożądanych itd. 

Ile zarabia behawiorysta? Jak dużo należy zapłacić za wizytę?

To, ile zarabia behawiorysta, zależne jest od wielu czynników, m.in. jakości wykonywanych usług, dostępności, miejsca wykonywania usług. Zazwyczaj ceny w dużych miastach będą znacznie różniły się od tych, jakie oferowane są w małych miejscowościach. Duże znaczenie ma także typ działalności, jaką prowadzi ten specjalista. Mianowicie chodzi o to, czy jest on zatrudniony przez kogoś, czy prowadzi swoją działalność gospodarczą. 

baner: Kurs Kwalifikacyjny z zakresu terapii behawioralnej

Nie ma statystyk, które zbierają dane na temat tego, ile zarabia behawiorysta. Ceny za sesję wahają się od 70 do 200 zł w zależności od gabinetu, w jakim jest prowadzona. Istnieje również możliwość skorzystania z takiej usługi na NFZ.

Terapia behawioralna – kurs online

W zakresie terapii behawioralnej kurs online można wykonać za pośrednictwem naszej strony internetowej, na której również zbierane są zapisy na to szkolenie. Specjaliści z Centrum Doskonalenia Zawodowego opracowali Kurs Kwalifikacyjny z zakresu terapii behawioralnej w taki sposób, aby nie odbiegał od w żaden sposób od tradycyjnej formy nauki. Co więcej, jest to elastyczna forma kształcenia, co umożliwia połączenie swoich codziennych obowiązków ze zdobywaniem wiedzy.

Aby uczestniczyć w tym kursie, należy mieć dostęp do komputera lub innego urządzenie z dostępem do internetu. Materiały dydaktyczne mogą mieć formę wykładów wideo, prezentacji lub plików PDF. W związku z tym w zakresie terapii behawioralnej kurs online oferuje również ciekawszą formę przyswajania wiedzy.

Co daje kurs terapii behawioralnej?

W przypadku Kursu Kwalifikacyjnego z zakresu terapii behawioralnej celem jest wyposażenie uczestników w kwalifikacje zgodne z MEN oraz wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy terapeuty behawioralnego. Program zawiera m.in. tematy: teoretycznych podstaw analizy behawioralnej i SAZ; metod i technik terapeutycznych; diagnozowania, terapii behawioralnej w autyzmie itd. Absolwent tego kursu otrzymuje dokument zgodny z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej.