
Jeżeli uwielbiasz dzieci i chcesz brać udział w codziennym procesie ich wychowania i edukacji, praca jako asystent nauczyciela przedszkola może być świetnym wyborem. Dzięki niemu można realizować się zawodowo w wymarzonym obszarze i zdobywać cenne doświadczenie do ewentualnej dalszej kariery zawodowej.
Pomoc nauczyciela w przedszkolu – kwalifikacje
Praca edukacyjna z dziećmi wymaga wykształcenia pedagogicznego lub ukończenia kursu asystenta nauczyciela przedszkola. Podczas nauki zdobywa się wiedzę z zakresu:
- psychologii, socjologii,
- pedagogiki społecznej i opiekuńczej,
- podstaw prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- metodyki organizacji czasu wolnego i pracy w grupach,
- edukacji artystycznej oraz polonistyczno-matematycznej,
- komunikacji interpersonalnej
Wszystkie te zagadnienia pozwalają na profesjonalne wsparcie nauczyciela przedszkolnego w codziennych czynnościach, pozwalając mu w pełni skupić się na procesie edukacji maluchów.
Co jeszcze jest niezbędne do pracy w przedszkolu?
Praca z dziećmi jest satysfakcjonującym zajęciem, lecz równocześnie bardzo wymagającym. Oprócz niezbędnej wiedzy i kwalifikacji, przydają się takie cechy i umiejętności, jak:
- entuzjazm,
- cierpliwość,
- empatia,
- odpowiedzialność,
- kreatywność
Przydają się również umiejętność plastyczne, muzyczne czy językowe, dzięki którym można poszerzyć zakres i zróżnicowanie organizowanych zajęć. Wcześniejsze doświadczenia w pracy z dziećmi również są nieocenionym atutem podczas starania się o pracę w przedszkolu; znacznie ułatwia również jej organizację.
Kandydat na pomocnika nauczyciela w przedszkolu nie może być osobą karaną; dyskwalifikacją są też znaczne wady słuchu i wymowy.
Praca w przedszkolu – ale czy tylko?
Kwalifikacje niezbędne do pracy jako pomoc nauczyciela w przedszkolu pozwalają na zatrudnienie w takich miejscach, jak:
- przedszkola publiczne i niepubliczne,
- punkty przedszkolne,
- świetlice szkolne
Pozwalają na wsparcie w codziennej pracy wychowawcy w zakresie czynności opiekuńczo-wychowawczych, sprawując opiekę nad dziećmi, dbając o ich bezpieczeństwo i organizując zajęcia kreatywne i zabawy. Wymiar czasu pracy asystenta powinien wynosić maksymalnie 8 godzin dziennie oraz nie przekraczać 40 godzin tygodniowo – jest to istotne o tyle, gdyż osoby na tym stanowisku są zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych, nie podlegają również pod Kartę Nauczyciela.