Kto może być pomocą nauczyciela przedszkola?

1007
pomoc nauczyciela w przedszkolu

Zaktualizowano dnia 23 maja 2024

Jeżeli uwielbiasz dzieci i chcesz brać udział w codziennym procesie ich wychowania i edukacji, praca jako asystent nauczyciela przedszkola może być świetnym wyborem. Dzięki niemu można realizować się zawodowo w wymarzonym obszarze i zdobywać cenne doświadczenie do ewentualnej dalszej kariery zawodowej. Dowiedz się, co dokładnie robi pomoc nauczyciela w przedszkolu i co robić, by podjąć zatrudnienie na tym stanowisku.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu – kwalifikacje

Praca edukacyjna z dziećmi wymaga wykształcenia pedagogicznego lub ukończenia kursu asystenta nauczyciela przedszkola. Podczas nauki zdobywa się wiedzę z zakresu:

 • psychologii, socjologii,
 • pedagogiki społecznej i opiekuńczej,
 • podstaw prawa rodzinnego i opiekuńczego,
 • metodyki organizacji czasu wolnego i pracy w grupach,
 • edukacji artystycznej oraz polonistyczno-matematycznej,
 • komunikacji interpersonalnej

Wszystkie te zagadnienia pozwalają na profesjonalne wsparcie nauczyciela przedszkolnego w codziennych czynnościach, pozwalając mu w pełni skupić się na procesie edukacji maluchów.

JEŚLI CHCESZ ZOSTAĆ ASYSTENTEM NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA, ZAPISZ SIĘ NA „KURS KWALIFIKACYJNY ASYSTENTA NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA”!

Co jeszcze jest niezbędne do pracy w przedszkolu?

Praca z dziećmi jest satysfakcjonującym zajęciem, lecz równocześnie bardzo wymagającym. Oprócz niezbędnej wiedzy i kwalifikacji, przydają się takie cechy i umiejętności, jak:

 • entuzjazm,
 • cierpliwość,
 • empatia,
 • odpowiedzialność,
 • kreatywność

Przydają się również umiejętność plastyczne, muzyczne czy językowe, dzięki którym można poszerzyć zakres i zróżnicowanie organizowanych zajęć. Wcześniejsze doświadczenia w pracy z dziećmi również są nieocenionym atutem podczas starania się o pracę w przedszkolu; znacznie ułatwia również jej organizację.

Kurs Kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola

Kandydat na pomocnika nauczyciela w przedszkolu nie może być osobą karaną; dyskwalifikacją są też znaczne wady słuchu i wymowy.

Praca w przedszkolu – ale czy tylko?

Kwalifikacje niezbędne do pracy jako pomoc nauczyciela w przedszkolu pozwalają na zatrudnienie w takich miejscach, jak:

 • przedszkola publiczne i niepubliczne,
 • punkty przedszkolne,
 • świetlice szkolne

Pozwalają na wsparcie w codziennej pracy wychowawcy w zakresie czynności opiekuńczo-wychowawczych, sprawując opiekę nad dziećmi, dbając o ich bezpieczeństwo i organizując zajęcia kreatywne i zabawy.

Ile godzin pracuje pomoc nauczyciela w przedszkolu?

Ile godzin pracuje pomoc nauczyciela w przedszkolu? Wymiar czasu pracy asystenta powinien wynosić maksymalnie 8 godzin dziennie oraz nie przekraczać 40 godzin tygodniowo – jest to istotne o tyle, gdyż osoby na tym stanowisku są zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych, nie podlegają również pod Kartę Nauczyciela. Chociaż pomoc nauczyciela jest pracownikiem pedagogicznym, nie stosuje się w stosunku do niej drugich wspomnianych przepisów.

Pomoc nauczyciela w przedszkolu – jakie wykształcenie?

Pomoc nauczyciela w przedszkolu musi mieć wykształcenie podstawowe i cechować się odpowiednimi kompetencjami, które pozwolą pełnić jej funkcje pomocy w sposób należyty. Żeby zwiększyć swoje szanse uzyskania tej posady, warto posiadać wykształcenie pedagogiczne lub ukończyć „Kurs kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola„.

Dlaczego warto zdecydować się na „Kurs kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola”? To sposób na nabycie wszystkich umiejętności potrzebnych do zatrudnienia na tym stanowisku, a także poszerzenie swojej wiedzy na temat funkcjonowania placówki. Po takim kursie otrzymuje się kwalifikacje asystenta przedszkola, a także dokumentację zgodną z wymogami MEiN.