Scenariusz zajęć świetlicowych. 5 sposobów na pokonanie nudy!

156
jak-wyglada-scenariusz-zajec-swietlicowych

Różnego rodzaju zajęcia i zabawy są nie tylko sposobem na organizację czasu najmłodszym, ale często przyczyniają się też do rozwoju wielu umiejętności. Jednym z miejsc, gdzie dzieci mają możliwość brania udziału w takich zajęciach jest świetlica. Organizowane podczas pobytu dziecka zadania wspierają rozwój emocjonalny i społeczny najmłodszych, a jednocześnie zapewniają im bezpieczne i przyjazne środowisko po godzinach lekcyjnych. Sprawdź, jakie propozycje może zawierać scenariusz zajęć świetlicowych.

Scenariusz zajęć świetlicowych a potrzeby podopiecznych na świetlicy

Świetlica jest miejscem, w którym uczniowie po zakończonych zajęciach mogą spędzić czas w oczekiwaniu na odbiór przez rodziców i opiekunów. Jednocześnie jest to doskonała okazja, aby zorganizować czas z korzyścią dla rozwoju różnych umiejętności i integrowania się. Pomaga w tym dobry scenariusz zajęć świetlicowych, który obejmuje rodzaje ćwiczeń i form organizacji czasu dopasowanych do potrzeb dzieci ze względu na wiek, możliwości, ale i zainteresowania.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY Z ZAKRESU ARTETERAPII”!

Gry zespołowe

Świetlica to obiekt, w którym najczęściej znajduje się dużo osób w różnym wieku. Jedną z form zabaw i organizacji czasu, którą warto umieścić w scenariuszu zajęć świetlicowych, są gry zespołowe. Takie aktywności doskonale motywują, pomagają w nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu relacji, a także uczą zasad rywalizacji fair play i współpracy.

W ramach gier zespołowych można zaproponować np. bierki zespołowe, tworzenie jak najwyższej wieży z klocków lub innych elementów wymagających podejścia kreatywnego, sztafetę z przeszkodami czy kalambury. Ważne jest, aby podzielić dzieci na grupy zgodnie z wiekiem i dopasować do nich poziom trudności zadań. Przykładowo, młodsze dzieci powinny mieć nieco łatwiejsze przeszkody do pokonania lub prostsze hasło w takiej grze jak „Głuchy telefon”.

Warsztaty kreatywne

Doskonałym sposobem na organizację czasu w świetlicy i ciekawy scenariusz zajęć świetlicowych są różnego rodzaju gry nawiązujące do dziedzin sztuki. Warto tu wykorzystać zarówno malowanie, taniec, jak i sztuki teatralne. Zajęciem, które rozwija kreatywność, jest np. tworzenie z dostępnych przedmiotów ciekawych instalacji na zadany temat czy wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy do stworzenia zwierzątek lub postaci zgodne z zadanym tematem. Warto tu wykorzystać zużyte rolki papieru, korki, butelki, zapisane kartki i inne niepotrzebne przedmioty.

Warsztaty kreatywne i tworzenie z niepotrzebnych rzeczy nie tylko pozwolą na użycie wyobraźni i wyrażenie siebie poprzez stworzenie oryginalnej pracy. To także szansa na zorganizowanie interesującej świetlicowej wystawy i nauka dbania o środowisko. Takie zajęcia można połączyć z nauką wspólnej piosenki lub zajęciami, podczas których przy konkretnych usłyszanych dźwiękach dzieci wykonują ciekawą figurę lub ruch.

Zajęcia relaksacyjne

Dzień spędzony w szkole zawsze dostarcza intensywnych wrażeń i wielu bodźców. Dlatego bardzo pożądaną formą w rozkładzie dnia są także zajęcia relaksacyjne, które pomagają w odpoczynku, zrelaksowaniu się i nabraniu sił. Można tu wprowadzić dziecięcą jogę i ćwiczenia na matach, sesje mindfulness z użyciem muzyki relaksacyjnej czy czytanie bajek.

Podczas zajęć relaksacyjnych warto zadbać o sprzyjającą atmosferę i np. przyciemnić światło czy zasłonić okna oraz ograniczyć inne bodźce dźwiękowe poprzez wyłączenie zabawek, czy zamknięcie okien.

Zajęcia relaksacyjne

Edukacyjne gry planszowe

Dzieci chętnie spędzają czas przy grach planszowych. Dobrze będzie zaproponować gry, które nie tylko umożliwiają zabawę, ale też zawierają elementy edukacyjne. Doskonałym wyborem będą tu puzzle, różnego rodzaju gry słowne czy planszówki strategiczne. Podczas proponowania dzieciom konkretnych gier, warto zwrócić uwagę na wiek i poziom trudności danej gry. Można też zorganizować turniej układania puzzli na czas lub zawody w określonej grze.

Projekty grupowe

Ciekawą i cenioną inicjatywą są również projekty grupowe rozciągnięte w czasie. To np. tworzenie zielnika, gazetki świetlicowej, budowa instalacji czy zbieranie określonych przedmiotów w duchu recyklingu. Takie działania zachęcają dzieci do uczęszczania na zajęcia świetlicowe, pobudzają determinację w dążeniu do celu i motywują do dalszego rozwoju swoich umiejętności.

scenariusz-zajec-swietlicowych

Postaw na rozwój — wybierz kurs!

Aby zwiększyć swoje kwalifikacje w tym zakresie, warto wybrać ,,Kurs kwalifikacyjny z zakresu arteterapii”, dostępny na platformie dydaktycznej ePedagog.edu.pl i zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Absolwent kursu po zdaniu egzaminu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, a kształcenie można dofinansować z Urzędu Pracy. Kurs arteterapii jest skierowany do wszystkich, którzy są zainteresowani terapią przez sztukę, jak również do osób posiadających wykształcenie w obszarach takich jak pedagogika, psychologia, muzyka, sztuki plastyczne czy bibliotekoznawstwo. Uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć umiejętności potrzebne do pracy w roli arteterapeuty.