Korzyści płynące z podjęcia pracy bibliotekarza

509
informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Zaktualizowano dnia 12 czerwca 2023

Praca związana z informacją naukową i bibliotekoznawstwem ma wiele zalet, które odnoszą się do sfery własnych korzyści, jak i społecznych, dlatego warto poświęcić uwagę temu zagadnieniu. W artykule tym wskażemy kilka najważniejszych z nich, które ułatwią odpowiedzenie sobie na pytanie, czy warto pracować jako bibliotekarz. Dodatkowo poruszymy tematy związane z kursem kwalifikacyjnym: bibliotekoznawstwo. 

Praca po bibliotekarstwie 

Wykształcenie w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa umożliwia podjęcie ciekawego zatrudnienia, co zdecydowanie jest jego zaletą. Bibliotekarz nie zajmuje się jedynie odbieraniem i wydawaniem księgozbiorów, może realizować się w różnego typu interesujących zadaniach związanych z zarządzaniem, marketingiem, administracją w swoim miejscu pracy. Tutaj warto podkreślić, że poza biblioteką ma on możliwość znalezienia zatrudnienia w instytucjach kultury lub innych przedsiębiorstwach zajmujących się współpracą z bibliotekami.

Zapisz się na “Kurs Kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej”, by zdobyć kwalifikacje zgodne z MEN

Bibliotekarz jako promotor czytelnictwa

informacja naukowaBibliotekarze są specjalistami w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, dlatego też często przyczyniają się do działań mających na celu wsparcie edukacji na różnych poziomach. Wpływa na to również fakt, że mają codzienny kontakt z książkami, czasopismami itd., a dodatkowo są ludźmi oczytanymi, którzy mają wszechstronną wiedzę. Natomiast posiadana przez bibliotekarzy umiejętność zarządzania informacją naukową umożliwia ich sprawną weryfikację i aktualizację, co jest bardzo korzystną kompetencją we współczesnym świecie. 

Specjaliści ci chętnie dzielą się swoim zasobem wiadomości, co wyraża się to w promowaniu czytelnictwa i wpływa na rozwój lokalnych społeczności. Co więcej, praca bibliotekarza umożliwia mu nawiązywanie kontaktów z różnymi grupami ludzi, takimi jak: studenci, naukowcy, nauczyciele, czy zwykli miłośnicy książek. To również przekłada się na możliwość poznawania nowych dziedzin naukowych, co stanowi kolejny atut tego zawodu.

Kurs kwalifikacyjny: bibliotekoznawstwo – czy można go zrobić online?

Jest możliwość, aby wykonać kurs kwalifikacyjny bibliotekoznawstwo w sposób zdalny. Współczesne narzędzia e-learningowe umożliwiają wykonywanie szkoleń online bez obaw, że odbiegają one jakością od tradycyjnej nauki. Co więcej, kształcenie zdalne jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną połączyć kształcenie z innymi obowiązkami. Dzieje się tak, gdyż można je wykonywać w każdym miejscu i o każdej porze, o ile posiada się komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do internetu. 

baner: Kurs Kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej

Dodatkowo taka forma kształcenia wpływa korzystnie na proces edukacyjny ze względu na stały dostęp do materiałów i brak presji czasu. W odpowiedzi na potrzeby kursantów każde z wyżej wymienionych założeń spełnia znajdujący się w naszej ofercie “Kurs Kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej”.

Co daje “Kurs Kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej”?

W trakcie “Kursu Kwalifikacyjnego z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej” uczestnicy zdobywają umiejętności oraz pełną wiedzę pedagogiczną niezbędną do zajmowania stanowiska bibliotekarza. Szkolenie to przeznaczone jest dla nauczycieli, którzy chcą zająć stanowisko nauczyciela bibliotekarza. Program obejmuje zagadnienia dotyczące: podstaw prawne funkcjonowania bibliotek, zarządzania i marketingu, biblioterapii, komunikacji społecznej w bibliotece, metodyce pracy z czytelnikiem i użytkownikiem informacji i wiele innych. Co więcej, absolwent zdobywa kwalifikacje zgodne z MEN niezbędne do podjęcia pracy bibliotekarza i otrzymuje dokument potwierdzający nabytą wiedzę i umiejętności.