Zaktualizowano dnia 17 czerwca 2024
Z rekomendacją rozpoczęcia terapii pedagogicznej lub zajęć korekcyjno-kompensacyjnych spotyka się duża grupa uczniów i ich rodziców, którzy zostają skierowani do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dzięki nim możliwe jest wyrównywanie szans edukacyjnych, poprawa zdolności motorycznych czy stymulacja rozwoju na różnych polach. Dowiedz się, czy terapia pedagogiczna to to samo co zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Na czym polega terapia pedagogiczna?
Diagnoza i terapia pedagogiczna jest zagadnieniem najszerzej poruszanym na gruncie pedagogiki specjalnej oraz czasami – wczesnoszkolnej. Terapia pedagogiczna to oddziaływanie za pomocą różnych metod i technik, które umożliwia zapewnienie dziecku prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego. Z reguły stosuje się ją w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie rozwoju np. motoryki czy w celu wyrównywania szans rówieśniczych.
Czym właściwie są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to jeden z rodzajów terapii pedagogicznej. Prowadzone są przez pedagoga specjalnego. Podczas takich zajęć można wykonywać rozmaite ćwiczenia, których celem jest:
- poprawa funkcji percepcyjno-motorycznych,
- rozwój zdolności poznawczych dziecka,
- poprawa koncentracji uwagi,
- nauka sprawnego czytania, pisania i liczenia,
- usprawnianie funkcji wzrokowych czy słuchowych.
Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć są dobierane indywidualnie adekwatnie do zdiagnozowanych trudności dziecka. Diagnozuje się je przy pomocy specjalistycznych testów po porównaniu wyników dziecka z dołączonymi do nich normami.
Różnice – terapia pedagogiczna i zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Terapia pedagogiczna | Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne |
|
|
Czy terapia pedagogiczna to to samo co zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Czy terapia pedagogiczna to to samo co zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? Nie! Jak już wiesz, terapia pedagogiczna jest pojęciem znacznie szerszym i obejmuje swoim zakresem nie tylko zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, ale także zagadnienia z obszaru: zajęć wyrównawczych, terapeutycznych czy logopedycznych. Jeżeli chciałbyś ukończyć „Kurs Kwalifikacyjny z zakresu terapii pedagogicznej”, w czasie jego trwania poruszane będą także kwestie związane z metodyką prowadzenia zajęć korekcyjnych.
Podczas takiego kursu można się zatem nauczyć:
- dobierać ćwiczenia adekwatnie do trudności danego dziecka,
- identyfikować rozmaite trudności,
- rozmawiać o nich z rodzicami,
- poszukiwać odpowiednich środków i metod do wykorzystania na zajęciach.
Kursy z zakresu terapii pedagogicznej, a także pedagogiki specjalnej, wczesnego wspomagania rozwoju czy pedagogik szczegółowych odnoszących się do deficytów w zakresie wzroku, słuchu czy zdolności poznawczych znajdziesz na naszej platformie. Po zdaniu egzaminu na koniec kursu otrzymasz zaświadczenie wydane zgodne z wymogami MEiN.