Czy kurs przygotowania pedagogicznego jest tak trudny jak myślisz? Zobacz szczegóły

844
Czy kurs przygotowania pedagogicznego jest tak trudny jak myślisz? Zobacz szczegóły

Zaktualizowano dnia 18 listopada 2024

Każdy, kto chciałby edukować dzieci i młodzież – lub sprawować nad nimi opiekę – musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Istnieje jednak obawa, czy jeżeli nie zostały one uzyskane w toku studiów pedagogicznych, możliwe jest ich uzyskanie w inny, przystępny sposób?

Czym jest przygotowanie pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne to inaczej nabycie umiejętności pedagogicznych, które zapewniają prawidłowe nauczanie i sprawowanie opieki w oświacie. Dzięki temu pedagog wie, jak skutecznie przekazywać wiedzę, w jaki sposób przeprowadzać zajęcia edukacyjne oraz jak się do nich przygotować.

W toku nauczania słuchacze poznają także różne narzędzia i techniki, które pomagają im w codziennej pracy – tak, aby była jak najbardziej efektywna. Zdobywanie przygotowania pedagogicznego zakończone jest uzyskaniem uprawnień pedagogicznych, dzięki którym można podjąć zatrudnienie w oświacie.

Nie tylko nauczanie przedmiotów

Bycie pedagogiem to jednak nie tylko przeprowadzanie lekcji jako nauczyciel przedmiotu – to również sprawowanie funkcji opiekuńczych i wychowawczych, kształtowanie odpowiednich postaw oraz wsparcie w trudnych momentach czy problemach szkolnych. To bardzo odpowiedzialne zajęcie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do jego pełnienia. Umiejętności pedagogiczne to więc również wiedza z zakresu psychologii, socjologii, etyki, diagnostyki i badań pedagogicznych.

Kurs nauczycielski – dla kogo?

Kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli – czyli przygotowanie pedagogiczne – skierowany jest nie tylko do osób, które planują pracę przy tablicy. Takiego szkolenia mogą się podjąć również osoby, które:

  • pracują już w zawodzie jako nauczyciel, nie posiadają jednak przygotowania pedagogicznego,
  • pragną podnieść swoje kompetencje zawodowe poprzez doskonalenie i wzbogacenie swojego warsztatu zawodowego,
  • posiadają przygotowanie merytoryczne do nauczania danego przedmiotu lub rodzaju zajęć, potrzebują jednak uzupełnić swoje kwalifikacje,
  • chcą podjąć zatrudnienie w oświacie.

Aby sprawować funkcje pedagoga, niezbędne jest również wykształcenie wyższe – co najmniej I stopnia. Nie ma jednak znaczenia, jaki kierunek został ukończony. Dyplom ukończenia studiów wyższych wraz z potwierdzonymi kwalifikacjami pedagogicznymi to komplet dokumentów niezbędnych do podjęcia pracy w oświacie.

Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli

Czego dowiesz się na kursie?

Szkolenie to 270 godzin teorii oraz 150 godzin praktyk. Obejmuje kilka bloków tematycznych, w których niezbędne wiadomości są odpowiednio pogrupowane. Tematy zawarte w kursie to m.in.:

  • pedagogika ogólna,
  • psychologia ogólna,
  • dydaktyka ogólna,
  • teoria wychowania,
  • diagnostyka i badania pedagogiczne.

Przedmiotem badań pedagogicznych jest przede wszystkim świadoma działalność pedagogiczna, ale również badanie procesów edukacji i wychowania. To wbrew pozorom bardzo istotna część uzyskiwanej wiedzy – dzięki temu nauczyciel może – między innymi – uczestniczyć w zespołach projektujących i wdrażających innowacyjne rozwiązania, dopasowane do nauki w najnowszych realiach. Pedagog, dla którego nie są obce najnowsze techniki, koncepcje i potrzeby, jest osobą bardzo pożądaną na rynku pracy. Warto więc znać takie zagadnienia, jak innowacja pedagogiczna – podstawa prawna, oraz inne, profesjonalne zabiegi, z którymi można zapoznać się podczas kursu dla nauczycieli.

Uzyskanie obycia pedagogicznego to gwarancja nie tylko dalszego zatrudnienia dla nauczyciela, ale także i rozwoju – warto pamiętać, że uprawnienia pedagogiczne to punkt wyjścia do dalszego kształcenia na specjalistycznych kierunkach pedagogicznych, które pomogą rozwijać zainteresowania oraz uzyskać nowe kompetencje i możliwości awansu.