Ramowy plan nauczania. Co się zmieni od września 2024?

1918
Ramowy plan nauczania. Co się zmieni od września 2024?

Zaktualizowano dnia 25 listopada 2024

Jednym z najważniejszych dokumentów regulujących system oświatowy w Polsce jest ramowy plan nauczania. Jednak w jego ramach pojawiają się różnego rodzaju zmiany, które istotnie wpływają zarówno na organizację szkół, jak i nauczane przedmioty. To wiąże się także z etatami nauczycielskimi i zapotrzebowaniem na nowych specjalistów w danym zakresie tematycznym. Sprawdź, jakie zmiany wprowadza zatwierdzone już rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania, które wchodzi w życie od września 2024 roku.

Dodatkowe godziny dla szkół podstawowych i średnich – nauka pierwszej pomocy

Jedną z najistotniejszych zmian, jaką wprowadza ramowy plan nauczania, jest rozszerzenie katalogu zajęć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych o zajęcia z nauki pierwszej pomocy. W klasach I-III szkoły podstawowej nauka przedmiotu będzie prowadzona w ramach edukacji przyrodniczej. W klasach IV-VIII oraz szkołach ponadpodstawowych tego typu lekcje będą stanowiły rozszerzenie zajęć z wychowawcą.

Podczas nauki pierwszej pomocy zapraszani będą specjaliści z różnych organizacji, stowarzyszeń, jak i instytucji, które na co dzień zajmują się pomocą innym lub ratowaniem życia. Może to być również sposób, aby znaleźć nowe źródło dochodu i nową pracę. Sprawdź, co jest potrzebne, aby zacząć uczyć w szkole.

Dodatkowe zajęcia mają na celu nie tylko zaznajomienie uczniów z podstawowymi zasadami pomocy przedmedycznej, ale również uwrażliwienie na potrzeby drugiej osoby i wyuczenie odpowiedniego sposobu reagowania.

ZWIĘKSZ SWOJE KWALIFIKACJE I PODEJMIJ ZATRUDNIENIE W SZKOLE ZGODNIE Z NOWYM RAMOWYM PLANEM NAUCZANIA. WYBIERZ KURSY DLA NAUCZYCIELI!

Ramowy plan nauczania a rezygnacja z HiT

Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania od września 2024 roku wprowadza rezygnację z nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość w pierwszych klasach liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia, stacjonarnego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, a także w I i II semestrze LO dla dorosłych prowadzonego w trybie zaocznym. W kolejnych latach ma to skutkować całkowitym wygaśnięciem przedmiotu.

rozporzadzenie-w-sprawie-ramowego-planu-nauczania

W miejsce HiT ma być wprowadzony nowy przedmiot – Edukacja obywatelska, którego nauka rozpocznie się od roku szkolnego 2025/2026. Niestety decyzja ta skutkuje wygaśnięciem umów z nauczycielami prowadzącymi przedmiot HiT, także na podstawie umów na czas nieokreślony. Dlatego już dziś warto zastanowić się nad uzyskaniem kwalifikacji niezbędnych do prowadzenia przedmiotów objętych ramowym planem nauczania.

Rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania – pozostałe zmiany

Pozostałe zmiany, które obejmuje nowy ramowy plan nauczania to:

  • zastąpienie „kwalifikacji rynkowej” odpowiednio „kwalifikacjami wolnorynkowymi” i „kwalifikacjami sektorowymi”, co ma związek z wprowadzeniem branżowego centrum umiejętności. Kwalifikacje sektorowe mają natomiast charakter zawodowy i odpowiadają na konkretne potrzeby w danej branży lub sektorze z uwzględnieniem jego specyfiki,
  • zwiększenie liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w II klasie szkoły branżowej II stopnia – jednocześnie zmniejszy się ilość godzin w I klasie,
  • skrócenie okresu maksymalnego przedłużenia uczniowi nauki w szkole branżowej II stopnia lub szkole policealnej z 2 lat do 1 roku.

 

Zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi wraz z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania może być szansą dla wielu nauczycieli osób na zdobycie nowego zatrudnienia lub zwiększenia osiąganych dotychczas zarobków. W tym celu warto postawić na doskonalenie swoich umiejętności i zdecydować się na Kursy dla nauczycieli dostępne na platformie dydaktycznej ePedagog.edu.pl.

ramowy-plan-nauczaniaOferowane kursy są opracowane m.in. w oparciu o wytyczne wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli z dnia 14 września 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2102), art. 117 ust. 1a pkt 5 Ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 59, tj. z dnia 7 maja 2020 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.), Rozporządzenie MEiN z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 2175).

Po ukończeniu wybranego kursu absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z § 23 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 2175). To możliwość zwiększania szans na zatrudnienie i rozwój osobisty bez konieczności rezygnowania z codziennych obowiązków. Kurs można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.