Metody nauczania języka angielskiego od najmłodszych lat

644
okładka: metody nauczania języka angielskiego

Zaktualizowano dnia 20 października 2022

Współcześnie język angielski stanowi uniwersalny sposób komunikowania się między ludźmi. Umiejętność posługiwania się nim jest bardzo pomocna nie tylko w pracy, ale i na co dzień. Dlatego też warto, aby dziecko jak najwcześniej poznało podstawy angielskiego, które ułatwią mu dalszą naukę w przyszłości, a także wpłynie pozytywnie na ich świadomość kulturową. 

Przykładowe metody nauczania języka angielskiego

Istnieje wiele metod nauczania języka angielskiego proponowanych dla nauczycieli. Ta różnorodność wynika z tego, że nie da się wskazać jednego, idealnego rozwiązania, które pasuje do każdego ucznia. Dlatego nauczyciele języka wykorzystują mieszane sposoby kształcenia. 

metody nauczania języka angielskiegoDo przykładowych metod nauczania języka angielskiego, a zarazem najczęściej stosowanych, zalicza się: słuchanie, czytanie i rozmowę w tym języku. Podczas konwersacji nauczyciela z uczniem rozwijana jest płynność w mówieniu, pokonywanie stresu związanego z posługiwaniem się obcym językiem i oswajaniem się z nim. 

Wykorzystywane są również filmy pozwalające osłuchać się z językiem, a także zrozumieć sens wypowiedzi dzięki przedstawionemu kontekstowi sytuacji, który wykorzystywany jest również w książkach za pomocą ilustracji. Korzystając z podręczników, uczniowie często przekładają tekst z języka angielskiego na polski, a uczący wyjaśniają pewne słowa i struktury gramatyczne. Sposób prowadzenia zajęć zależy od podejścia nauczyciela do ucznia oraz zaangażowania w prowadzone przez siebie lekcje.

Czym powinien charakteryzować się nauczyciel języka obcego?

Nauczyciel języka obcego powinien oczywiście mieć odpowiednie umiejętności i wiedzę pozwalającą mu prowadzić zajęcia grupowe i indywidualne. Wiąże się to z tym, że musi wiedzieć, jak planować działania edukacyjne tak, aby efektywniej wykorzystać czas zajęć, a także umiejętnie modyfikować go zgodnie z reakcjami uczniów. Zatem przydatnymi cechami są: elastyczność, pomysłowość i sprawność organizacyjna, które przydają się także do opracowywania ciekawych zadań z angielskiego dla dzieci.

Do pracy z uczniami niezbędne są także: cierpliwość, zaangażowanie i opanowanie. Nauczyciel powinien potrafić opanować grupę i być stanowczy, ale jednocześnie swoją postawą budować poczucie bezpieczeństwa u ucznia i być wyrozumiałym. Istotna jest również komunikatywność i odpowiednie motywowanie dzieci do nauki. 

Jak uczyć angielskiego maluchy?

Dzieci najlepiej uczyć podstaw angielskiego poprzez zabawę, dlatego warto wykorzystywać różne materiały i narzędzia edukacyjne. Doskonale sprawdzą się karty do zabaw, maskotki, kolorowe piłki i inne przedmioty bezpieczne dla dzieci. Dzięki nim nauczyciel może opowiadać w języku obcym o danym przedmiocie, jednocześnie go wskazywać, co pomaga w zapamiętywaniu.

baner: kurs

Wszelka aktywność wpływa pozytywnie na naukę języka obcego przez dzieci. Dlatego też tak chętnie korzysta się z piosenek i włącza do tego ruch, np. śpiewając o nosie, dotyka się tej części ciała. Opracowując zadania z angielskiego dla dzieci, warto uwzględniać sytuacje z życia codziennego, np. mówić w obcym języku podczas zakładania butów. Wtedy to maluch będzie kojarzył poszczególne słowa z tymi czynnościami.

Metodyka nauczania języka angielskiego – kurs online 

Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego umożliwia kursantowi zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy jako nauczyciel języka angielskiego.

Jest to szkolenie online, co umożliwia uczestnikowi połączenie kształcenia z innymi obowiązkami, a także przyswajanie wiedzy we własnym tempie bez presji czasu.

W zakresie metodyki nauczania języka angielskiego kurs online przygotuje kursanta do: motywowania ucznia, sposobów wprowadzania i utrwalania słownictwa, wykorzystania gier i zabaw do nauki, przygotowywania materiałów dydaktycznych i nie tylko. Dodatkowo uczestnik szkolenia odbędzie doskonalenie językowe i pozna zagadnienia kulturoznawstwa obszaru anglojęzycznego.