Czy praca w bibliotece jeszcze się opłaca?

497
Czy praca w bibliotece się opłaca?

Zaktualizowano dnia 19 października 2022

Zawód bibliotekarza wielu osobom może wydawać się zajęciem nudnym i monotonnym – wynikać to może z tego, że dla przeciętnego użytkownika biblioteki kontakt z jej pracownikami ogranicza się do wypożyczenia niezbędnej pozycji. Jednak bibliotekarze mają mnóstwo innych zajęć, dzięki którym potrafią wciągnąć się w tę pracę bez reszty. 

Informacja naukowa i bibliotekarstwo

Mimo postępującej cyfryzacji, biblioteki wciąż pozostają instytucjami niezbędnymi do celów wyszukiwania różnego rodzaju informacji naukowych. W ich znalezieniu pomagają bibliotekarze, którzy są nie tylko pasjonatami literatury; praca w bibliotece wymaga specjalistycznej wiedzy, którą trzeba uzyskać do podjęcia tego stanowiska, a rozwój cyfrowy sprzyja nowym wyzwaniom, wcale nie zabierając im pracy; oczywiście, w pewnych obszarach komputeryzacja znacznie ułatwia niektóre procesy, lecz wymaga to również nabycia nowych umiejętności oraz zorientowania w pozycjach z zakresu mediów. Można więc uznać, że ilość pracy wraz z postępem czasu nie zmniejszyła się – wręcz przeciwnie: dzięki komputerom, Internetowi i dedykowanym programom większość zadań przebiega sprawniej i szybciej, co pozwala wykorzystać pozostały czas na inne działania. Jakie?

Co się dzieje za biurkiem w bibliotece?

Czytanie

Bibliotekarz zarządza miejscem, które musi zapewnić osobom zainteresowanym dostęp do wiedzy i kultury – utrwalonych pod postacią literatury bądź innych nośników, dostępnych w zbiorach bibliotecznych. Jednak rola bibliotekarza nie ogranicza się jedynie do udostępniania zasobów, czego uczą się podczas np. kursów bibliotekarskich. Kursanci zapoznają się również z innymi aspektami tej pracy, realizując tematy takie, jak:

  • organizacja i zarządzanie zbiorami w bibliotece, 
  • organizacja biblioteki szkolnej i pedagogicznej, dostępu do informacji,
  • zarządzanie informacją naukową,
  • opracowania formalne i rzeczowe zbiorów,
  • usługi biblioteczne i marketing,
  • komunikacja społeczna,
  • czytelnictwo, biblioterapia,
  • literatura współczesna, literatura dla dzieci i młodzieży,
  • metodyka pracy nauczyciela bibliotekarza,
  • edukacja artystyczna.

Bibliotekoznawstwo realizuje więc cały program, który wyposaża w wiedzę niezbędną do prowadzenia biblioteki – ze szczególnym uwzględnieniem sieci bibliotek szkolnych i pedagogicznych, w charakterze nauczyciela-bibliotekarza. 

Takie szkolenia przygotowują do pracy nie tylko w bibliotekach szkolnych. Obecnie bibliotekarze mogą się realizować na wielu płaszczyznach, dzięki którym mogą nie tylko spełniać swoją pasję, ale również nieźle na tym zarobić – wszystko zależy od kreatywności i obszaru działania.

Nie tylko książki i kurz

Bibliotekarze dzięki swojej wiedzy, która ukierunkowana jest na wsparcie rozwoju osobistego i kulturowego innych, mogą podjąć wiele działań, które mogą się opłacić – zarówno czytelnikom, jak i im samym. Ciekawym wyzwaniem może być założenie własnej działalności – prywatnej biblioteki lub czytelni, połączonej z kawiarnią bądź klubem kultury. Dodatkowym motywatorem może być to, że biblioteki prywatne mają możliwość starania się o uzyskanie grantów na działania społeczno-kulturalne, jak na przykład na spotkania autorskie czy wszelkie akcje promujące czytelnictwo. Takie miejsca są lubiane przede wszystkim przez studentów, ale nie tylko – to również miejsca spotkań towarzyskich i dyskusji kulturalnych, wiążących społeczność i popularna forma spędzania czasu.

Bibliotekoznawstwo

Innym zajęciem dla bibliotekarzy może być podjęcie się działań z zakresu biblioterapii. Jednym z powodów, dla których bibliotekarz może być świetnym terapeutą, jest niezaprzeczalnie jego obycie literackie. Znając wiele pozycji oraz posiadając umiejętności wyszukiwania i dobrania odpowiednich treści, może realnie wpłynąć na zdrowie psychiczne osób, które tego potrzebują. Wiedza, umiejętności i doświadczenie bibliotekarza pomagają mu również w układaniu niebanalnych i ciekawych zajęć – potrafi opracować zarówno spotkania dla dorosłych, jak i dzieci, w tym osób ze specjalnymi potrzebami. To obopólna korzyść, mająca realny wpływ na zdrowie psychiczne i rozwój osób, które uczestniczą w takich spotkaniach. 

Ile zarabia bibliotekarz?

Zarobki w bibliotekach – szkolnych czy publicznych, zależne są od wykształcenia i stażu; średnia podawana w roku 2022 kształtuje się w okolicach 3 500 PLN. Wpływ na to może mieć również rodzaj instytucji i miejsce, w którym operuje. Ci z bibliotekarzy, którzy podejmą się jednak poszerzenia swojej działalności i otworzenia własnego biznesu – mogą liczyć na dużo wyższe dochody. Nie jest więc to zawód skazany na wymarcie – wręcz przeciwnie. Wiedza, jak i gdzie szukać tak, aby znaleźć, będzie zawsze w cenie.