Jak ćwiczyć emisję głosu? Porady dla pedagogów

65
jak ćwiczyć emisję głosu

Praca w charakterze nauczyciela nie należy do łatwych, szczególnie ze względu na wielogodzinną pracę głosem. Wiele osób boryka się z problemami z przewlekłą chrypą, nawracającymi infekcjami i nie dość donośnym głosem, co powoduje, że podczas prowadzenia lekcji, mówienie jest męczące i sprawia niejednokrotnie spory wysiłek. Aby codzienne, wielogodzinne mówienie nie obciążało nadmiernie całego aparatu głosowego, warto wiedzieć, jak ćwiczyć emisję głosu i na czym warto się skupić w profesjonalnym przygotowaniu do wykonywania zawodu nauczyciela.

Dlaczego prawidłowa emisja głosu jest ważna?

Na proces emisji głosu składa się wydobywanie głosu oraz wysyłanie go z wnętrza swojego organizmu. Aby było to możliwe i zdrowe, niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie różnych czynników. Dzięki prawidłowej postawie, ale też współpracy rezonatorów czy pracy oddechowej emitowany dźwięk jest donośny i nie powoduje zbędnych naprężeń i obciążeń delikatnych fałd głosowych znajdujących się w obrębie krtani.

Niestety brak znajomości poszczególnych elementów prawidłowej emisji głosu lub często bagatelizowanie ich przez osoby pracujące głosem sprawia, że fałdy głosowe ulegają nadmiernym naprężeniom i nadwyrężeniu, co początkowo sprawia, że do wydobycia dźwięku czy mówienia potrzebujemy użyć więcej siły, następnie pojawia się coraz większa chrypa i brak możliwości swobodnego, donośnego mówienia. Zaniedbanie higieny poprawnej pracy aparatu głosowego i tego, jak ćwiczyć emisję głosu, powoduje długotrwałe problemy z głosem i może być przyczyną nawet kilkutygodniowej przerwy w wykonywaniu swoich obowiązków.

POSTAW NA KOMPLEKSOWE PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE I ZNAJOMOŚĆ ZASAD POPRAWNEJ EMISJI GŁOSU. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY PEDAGOGICZNY DLA NAUCZYCIELI”!

Jak ćwiczyć emisję głosu – o czym należy pamiętać?

W procesie prawidłowej emisji głosu bardzo ważna jest odpowiednia postawa i pozycja ciała. Należy być wyprostowanym i lekko rozstawić stopy, aby uzyskać stabilne podparcie miednicy. Jednym z najistotniejszych aspektów prawidłowej emisji głosu jest oddech, będący podstawą dla nośnego i zdrowego głosu. Powinien on być przeponowy i nabierany w dolną partię żeber, bez unoszenia ramion podczas wdechu.

Kluczowe jest także rozluźnienie karku, szyi, twarzy i całego aparatu mowy. Istotna w prawidłowej emisji głosu i zrozumieniu osoby mówiącej jest też prawidłowa artykulacja oraz dykcja. Zawsze warto dbać o „duże” i pełne samogłoski oraz prawidłową pracę rezonatorów głosowych – staranie się kierowania tworzonego dźwięku i wypowiedzi do przodu, z siebie.

Jak ćwiczyć emisję głosu – ćwiczenia dla nauczycieli

W kwestii tego, jak ćwiczyć emisję głosu, bardzo ważne jest rozgrzanie aparatu mowy przed wykonywaniem pracy. Już 10 minut dziennie takich ćwiczeń pomoże w efektywnej pracy głosem i zapobieganiu różnego rodzaju dolegliwościom takim jak chrypka czy trudności w tworzeniu dźwięku.

jak ćwiczyć emisję głosu

Najpierw warto wykonać skłon w przód na ugiętych kolanach z luźno opadniętymi ramionami, nabrać głęboki oddech, a następnie wypuszczać powietrze na jak najdłuższej głosce „s”. Później należy powtórzyć ćwiczenie z głoską „f” i „h”. Przydatnym ćwiczeniem jest też naprzemienne kręcenie ramionami w pozycji stojącej i masowanie karku oraz szyi opuszkami palców.

Aby przygotować aparat mowy do prawidłowej emisji głosu, należy też rozgrzać żuchwę i język. Przydatnym ćwiczeniem będzie zataczanie językiem kół wewnątrz ust w obie strony na przemian, a także szerokie otwieranie i krążenie żuchwą na boki, jednocześnie masując jej brzeg kostkami palców. Dobrym ćwiczeniem dla ust i późniejszej prawidłowej dykcji jest również ściągnięcie ust w dzióbek i zataczanie nim kółek na przemian, w obie strony. Doskonałym ćwiczeniem rozluźniającym jest także ziewanie na głos. Warto wykonywać to zadanie, wydając z siebie dźwięki od najwyższych do najniższych i na odwrót.

jak ćwiczyć emisję głosu

Gdzie nauczyć się emisji głosu dla nauczycieli?

Aby dowiedzieć się, jak ćwiczyć emisję głosu, a jednocześnie profesjonalnie przygotować się do podjęcia pracy w szkole, warto wybrać ,,Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli”, w ramach którego jednym z przedmiotów jest właśnie profesjonalne przygotowanie do prawidłowego mówienia i emisja głosu. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki i dostępny na platformie dydaktycznej Pedagog.edu.pl. Absolwent po uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.