Co robi asystent nauczyciela przedszkola?

2137
Asystent nauczyciela przedszkola

Zaktualizowano dnia 23 maja 2024

Praca z dziećmi to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Jeżeli jednak interesuje Cię podjęcie pracy jako asystent nauczyciela przedszkola przeczytaj, czym dokładnie się zajmuje i jak zostać pomocą przedszkolanki

Asystent nauczyciela przedszkola – zadania

Praca na tym stanowisku jest świetnym przygotowaniem dla osób, które planują dalszą karierę w pracy z dziećmi. Osoba zatrudniona na stanowisku asystenta nauczyciela w przedszkolu ma za zadanie wspierać wychowawcę w codziennych czynnościach opiekuńczo-wychowawczych. Dzięki jego pomocy, nauczyciel może w pełni zająć się procesem edukacyjnym maluchów, podczas gdy asystent będzie udzielał wsparcia w zakresie:

  • sprawowania opieki nad dziećmi,
  • dbania o ich bezpieczeństwo,
  • organizowania dzieciom wolnego czasu;

Jego działania będą więc obejmować takie czynności, jak spacery z dziećmi, podawanie i pomoc przy posiłkach i układaniu do snu, dbanie o higienę, pomoc przy ubieraniu. Dodatkowo, asystent może pomagać nauczycielowi w prowadzeniu zajęć, łącznie z wcześniejszym przygotowaniem sali czy porządkami, a także w prowadzeniu dokumentacji. 

Pomoc nauczyciela – kwalifikacje

Aby móc pracować z dziećmi w przedszkolu na stanowisku pomocy nauczyciela, niezbędne jest wykształcenie pedagogiczne bądź odbycie kursu asystenta nauczyciela przedszkola. Dzięki temu można zapewnić profesjonalne wsparcie zarówno dydaktyczne, jak i opiekuńczo-wychowawcze. Istotne jest również posiadanie takich cech, jak empatia, cierpliwość i kreatywność; dodatkowe umiejętności muzyczne, plastyczne czy językowe również są doskonałym atutem – ważne jest, aby zapewnić dzieciom zróżnicowane formy zajęć, sprzyjające ich rozwojowi. 

Kurs Kwalifikacyjny asystenta nauczyciela przedszkola

O pracę na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu nie może ubiegać się osoba wcześniej karana, a także ze znacznymi wadami słuchu czy wymowy. 

Ile zarabia asystent nauczyciela w przedszkolu?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia zarobków w tym zawodzie wynosi ok. 3000 zł, kształtuje się więc w okolicach pensji minimalnej. Stawki mogą jednak znacznie się różnić, w zależności od miejsca zatrudnienia, doświadczenia czy zakresu dodatkowych obowiązków. Instytucje prywatne mogą oferować wyższe wynagrodzenie od państwowych, wszystko to jednak jest zależne od indywidualnych czynników.