Pedagog szkolny: kto może nim zostać i jakie ma zadania?

134
pedagog szkolny kto może nim zostać

Wspieranie uczniów w rozwiązywaniu problemów, budowanie pozytywnej atmosfery w szkole czy pomoc nauczycielom i rodzicom w codziennych wyzwaniach to tylko jedne z wielu zadań, jakie realizuje na co dzień pedagog szkolny. Kto może nim zostać? Ze względu na dużą odpowiedzialność powierzonych obowiązków funkcję te może pełnić jedynie osoba spełniająca określone wymogi, które poznasz w tym artykule.

Pedagog szkolny – popularna i atrakcyjna ścieżka zawodowa

Dzięki swojemu zaangażowaniu oraz umiejętnościom pedagog szkolny tworzy przestrzeń, w której uczniowie mogą czuć się rozumiani i bezpieczni, co sprzyja ich wszechstronnemu rozwojowi. Praca w zawodzie spotyka się więc z uznaniem w środowisku, przynosząc jednocześnie dużą satysfakcję z możliwości pozytywnego wpływania na dzieci i młodzież. Nic więc dziwnego, że to jeden z popularniejszych kierunków zawodowego rozwoju dla osób zafascynowanych pedagogiką

CHCESZ ZOSTAĆ PEDAGOGIEM SZKOLNYM? ZAPISZ SIĘ NA KURS KWALIFIKACYJNY I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

Zadania pedagoga szkolnego

Pedagog szkolny to jeden z filarów wsparcia w każdej szkole. Jego rola wykracza daleko poza udzielanie pomocy uczniom w nauce i obejmuje także:

  • rozwiązywanie problemów wychowawczych;
  • wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci i młodzieży;
  • współpracę z rodzicami oraz nauczycielami.

Zadania pedagoga szkolnego dotyczą także podejmowania działań mediacyjnych oraz interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych, współdziałania z różnymi organami w przypadku dopuszczenia się wykroczeń przez uczniów, a także udzielania pomocy pedagogicznej dzieciom i młodzieży realizującym indywidualny program bądź tok nauki.

Korzyści z pracy pedagoga szkolnego

Obecność pedagoga szkolnego sprzyja znacznie lepszemu zrozumieniu potrzeb dzieci oraz młodzieży, co przekłada się na większe zaangażowanie oraz motywację do nauki. Pełniąc tę funkcję, specjalista rozwiązuje problemy wychowawcze oraz emocjonalne, co ułatwia nauczanie oraz minimalizuje zakłócenia w pracy szkoły. Empatia, komunikacja interpersonalna i umiejętność rozwiązywania konfliktów przyczyniają się z kolei do poprawy jakości edukacji, tworząc pozytywną przestrzeń, w której uczniowie czują się zrozumiani, gotowi na wyzwania i przede wszystkim – bezpieczni.

terapia-tus-na-czym-polega

Pedagog szkolny – kwalifikacje niezbędne do pracy

Choć naturalne predyspozycje i pasja do pracy z uczniami okażą się niezwykle cenne, nie wystarczą jednak, aby móc realizować zadania jako pedagog szkolny. Kwalifikacje, które są niezbędne na to stanowisko, zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Przepisy dopuszczają wiele różnych dróg do uzyskania kwalifikacji niezbędnych do pracy. Przykładowo pedagogiem może zostać osoba, która ukończyła:

  1. studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia na:
  • kierunku, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki przygotowującym do realizacji zadań pedagoga szkolnego, i posiada przygotowanie pedagogiczne lub 
  • kierunku pedagogika specjalna w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne, lub 
  • kierunku lub w zakresie innym niż określone w lit. a i b i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie przygotowującym do realizacji zadań pedagoga szkolnego lub 

2. studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku: 

  • pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub 
  • innym niż określony w lit. a i posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom.

pedagog kto może nim zostać

Kurs Kwalifikacyjny na Pedagoga Szkolnego

Choć przepisy dopuszczają różne warianty posiadanego wykształcenia, w każdym przypadku wymagane jest przygotowanie pedagogiczne. Jak je zdobyć? Z pomocą przychodzi Kurs Kwalifikacyjny online Pedagog Szkolny dostępny w naszej ofercie, którego program został stworzony zgodnie z wytycznymi Ministerstwa. Dzięki zawartym zagadnieniom nie tylko rozwiniesz niezbędne umiejętności diagnostyczne, terapeutyczne oraz opiekuńcze, lecz również poznasz m.in.:

  • elementy psychologii klinicznej oraz psychopatologii – przygotowanie z tych dziedzin pozwoli ci skutecznie rozpoznawać oraz reagować na problemy uczniów;
  • podstawy terapii pedagogicznej – jej znajomość umożliwi ci indywidualnie podchodzić do uczniów z trudnościami w nauce i opracowywać skuteczne strategie wsparcia;
  • prawo rodzinne i opiekuńcze – wiedza z tego zakresu pozwoli Ci właściwie reagować w sytuacjach kryzysowych związanych z problemami rodzinnymi uczniów i podejmować działania zgodne z prawem;
  • metodykę pracy opiekuńczo-wychowawczej – dzięki niej w skuteczny sposób będziesz wdrażać programy, które wspierają rozwój emocjonalny, edukacyjny i społeczny uczniów.

Więcej o pracy z uczniami o różnych zaburzeniach przeczytasz w naszym artykule „Specjalne potrzeby edukacyjne, czyli wyzwanie dla pedagoga”.

Ogromną zaletą naszej oferty jest możliwość realizacji kursu online, dzięki czemu możesz uczyć się we własnym tempie, z dowolnego miejsca i o wybranych przez siebie porach. Innym ważnym udogodnieniem są dwie opcje płatności – jednorazowa lub czesne w formie 3 wpłat, dzięki czemu możesz rozłożyć koszt nauki na mniejsze kwoty i zdecydować się na kurs bez obciążania swojego budżetu. Zapisz się na kurs kwalifikacyjny i zdobądź niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą Ci skutecznie wspierać uczniów w ich rozwoju.