Ile zarabia nauczyciel angielskiego? Stawki 2024

ile-zarabia-nauczyciel-angielskiego

W dobie rosnącej globalizacji i zwiększonej mobilności, zapotrzebowanie na naukę języków obcych, zwłaszcza angielskiego, stale rośnie. Liczne badania potwierdzają, że coraz więcej dzieci, zachęcanych przez rodziców, będzie bardziej zaangażowanych w zdobywanie wiedzy i umiejętności językowych. W związku z tym zawód nauczyciela staje się coraz bardziej przyszłościowy i opłacalny. Dowiedz się, jak rośnie zainteresowanie nauką angielskiego, jak zostać nauczycielem języka obcego oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Wzrost zainteresowania językiem angielskim w liczbach

Obecnie na rynku pracy coraz częściej od kandydatów wymaga się znajomości języka obcego, głównie angielskiego. Aby móc posługiwać się nim w stopniu komunikatywnym czy biegłym, ważne jest, aby naukę zacząć już we wczesnych latach szkolnych. Znajomość języka angielskiego będzie coraz bardziej powszechna, głównie z powodu przenikania się kultur i nieustannych procesów globalizacyjnych.

Wzrost zainteresowania nauką języka potwierdza m.in. raport z badań „The Global English Language Report” opublikowany przez Wall Street English, zgodnie z którym 73% badanych uważa, że w ciągu kolejnych lat nauka języka angielskiego będzie coraz ważniejsza. Zapotrzebowanie to doskonale obrazuje też wartość rynku nauczania języka obcego, która w 2017 roku wynosiła 28 miliardów dolarów. W 2022 roku odnotowany wzrost wyniósł aż 80%. Ta tendencja utrzymuje się nadal.

Z ogromnej wagi znajomości języka angielskiego w ciągu kolejnych lat doskonale zdają sobie sprawę rodzice. Dlatego chętniej decydują się na udział ich dzieci w lekcjach już od najmłodszych lat. To natomiast powoduje wzrost zapotrzebowania na liczbę nauczycieli tego języka.

ZDOBĄDŹ WYMAGANE KWALIFIKACJE DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO PODCZAS KURSU ONLINE

Czynniki wpływające na wynagrodzenie nauczycieli angielskiego

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia nauczyciel angielskiego, zależy od kilku kluczowych czynników, które bezpośrednio przekładają się na stawkę pedagoga. Jest to przede wszystkim wykształcenie i doświadczenie nauczyciela oraz jego staż pracy w przypadku nauki w szkole państwowej. Znaczenie ma także miejsce pracy. W  placówce prywatnej nauczyciele zazwyczaj mogą zarabiać więcej niż w publicznej.

W wysokości zarobków istotna jest również lokalizacja. Nauczyciel języka angielskiego w  mieście, takim jak Warszawa, Kraków czy Łódź otrzyma wyższe wynagrodzenie niż uczący w niewielkiej miejscowości z dala od dużego miasta i głównych ośrodków. Inne będzie również wynagrodzenie nauczyciela za granicą. Przykładowo, początkujący nauczyciel języka angielskiego w Anglii zarabia ok. 10 000 zł miesięcznie. To znacznie więcej niż w Polsce. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w Anglii inne są również koszty życia.

Średnie stawki wynagrodzenia w 2024 roku

W Polsce nauczyciel języka angielskiego w szkole podstawowej zarabia średnio 3 960 zł miesięcznie, nauczyciel szkoły średniej – 4 520 zł, natomiast na uczelniach wyższych w okolicach 5 000 zł. Kwoty te sukcesywnie wzrastają w związku ze stażem pracy. Różnica pomiędzy nauczycielem początkującym a osobą z 20-letnim stażem wynosi obecnie około 2000 zł.

Określone kwoty wynagrodzeń mogą być wyższe i podlegać negocjacjom w przypadku posiadania dodatkowych kwalifikacji językowych czy posiadanych specjalizacji.

Zarobki nauczycieli angielskiego poza tradycyjnym nauczaniem

Wynagrodzenie z tytułu nauczania w szkołach nie musi być jedynym źródłem dochodu nauczyciela angielskiego. Taka osoba może również podjąć zatrudnienie w prywatnych szkołach językowych. Oprócz tego, lekcje indywidualne, w tym korepetycje z języka angielskiego, są doskonałą opcją dla osób, które potrzebują spersonalizowanego podejścia do nauki. Stawki za tego typu zajęcia zaczynają się od 60 zł za godzinę. W większych miastach natomiast kwoty te będą większe. Różnorodność możliwości pozwala na ciągły rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności. Wówczas ogólne zarobki będą znacznie wyższe i mogą z powodzeniem sięgnąć ok. 10 000 zł.

Aby odpowiednio przygotować się do roli i pracy nauczyciela języka angielskiego warto wybraćKurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla Nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego – (materiały z j. angielskiego)dostępny na stronie ePedagog.edu.pl

Kurs jest dedykowany nauczycielom przygotowania początkowego i umożliwia nauczanie języka angielskiego w przedszkolu oraz klasach 1-3 szkoły podstawowej.  Absolwent kursu po pozytywnym ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN.

ile-zarabia-nauczyciel-angielskiego

W ramach kursu można uzyskać cenną wiedzę w zakresie doskonalenia zawodowego, jak i zapoznać się z najnowszymi metodami nauczania. Poruszane zagadnienia to m.in. metody storyline, motywowanie dzieci, trudności w nauczaniu czy przygotowywanie materiałów dydaktycznych.