Najciekawsze pomysły na lekcję angielskiego. Czy znasz je wszystkie?

pomysl-na-lekcje-angielskiego-dla-dzieci

Nauka języka angielskiego jest dziś niezwykle ważna i stanowi często przepustkę do uzyskania wymarzonego zatrudnienia w przyszłości lub pozyskania nowych perspektyw. Jednak wcześniej trzeba się tego języka nauczyć. W tym celu warto wprowadzić ciekawe scenariusze zajęć i innowacyjne metody nauczania, dzięki którym możliwe będzie większe zaangażowanie uczniów i tym samym ułatwienie nauki. Znajdź ciekawy pomysł na lekcje angielskiego i wykorzystaj go wśród swoich podopiecznych!

Pomysły na lekcje angielskiego – jakie środki warto wykorzystać?

Obecnie poza standardowymi podręcznikami i tradycyjnymi scenariuszami zajęć do dyspozycji nauczycieli jest o wiele więcej narzędzi i pomocy naukowych, dzięki którym mogą powstać interesujące pomysły na lekcje angielskiego dla dzieci. Wprowadzenie innowacyjnych technologii, interaktywnych gadżetów, aplikacji mobilnych czy wideokonferencji to doskonałe urozmaicenie, ale też sposób, aby prezentowany podopiecznym materiał został zapamiętany.

Ponadto kreatywny pomysł na lekcje angielskiego jest również o wiele lepiej odbierany przez uczniów, którzy wykazują większy entuzjazm w stosunku do prowadzonych lekcji i prezentowanych treści. Ma to wpływ na sympatię do danego przedmiotu, a tym samym chęć do nauki i zgłębiania poszczególnych zagadnień. Przekłada się to na ogólny sukces i poziom wiedzy.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY DLA NAUCZYCIELI W ZAKRESIE PRZYGOTOWANIA DO NAUCZANIA JĘZYKÓW OBCYCH ORAZ WCZESNEGO NAUCZANIA JĘZYKA OBCEGO (ANGIELSKI) ONLINE!

Pomysł na lekcje angielskiego: gra w detektywa

Jednym z ciekawych pomysłów na lekcje angielskiego dla uczniów może być gra w detektywa. Dzięki takim zajęciom dzieci mogą nie tylko uczyć się nowych słówek w języku angielskim, ale również nabywać zdolności komunikacyjne w grupie oraz trenować kreatywność. Jest to świetny przykład lekcji poprowadzonej w formie zabawy, co dodatkowo zachęca do nauki języka i stanowi świetne sposób na namówienie podopiecznych do nabywania nowych umiejętności.

Podczas gry w detektywa tworzone są oraz rozwiązywane proste zagadki detektywistyczne. Uczniowie podzieleni są na niewielkie grupki i aby rozwiązać daną zagadkę, muszą posługiwać się wyłącznie językiem angielskim. Chodzi o rozdzielenie prostych zdań, słówek oraz porozumienie się w sposób logiczny, aby zrozumieć, gdzie np. ukryty jest dany przedmiot.

Pomysł na lekcje angielskiego: tworzenie komiksów

pomysly-na-lekcje-angielskiego

Zarówno naukę słówek, komunikację w grupie, jak i kreatywność rozwija kolejny pomysł na lekcję angielskiego, czyli tworzenie komiksów i zabawnych historyjek. W tego typu scenariuszu zajęć można niewielkim grupom dzieci rozdać określone obrazki, do których muszą one najpierw stworzyć historię, a następnie opowiedzieć ją w sposób, w którym użyją wyłącznie słówek w języku angielskim. W zależności od klasy lub też poziomu znajomości języka mogą to być pełne zdania z wykorzystaniem gramatyki i czasów, lub też wyłącznie pojedyncze słowa czy proste zdania.

W zaawansowanej wersji pomysłu na lekcje angielskiego  z tworzeniem komiksów można też pokusić się na własne stworzenie bajki od podstaw z pomysłami dotyczącymi także unikalnej grafiki. To nie tylko ćwiczenie kreatywności, ale także wyobraźni i zdolności manualnych.

Pomysł na lekcje angielskiego: teatr i drama

Doskonałym sposobem na naukę języka angielskiego jest również wykorzystanie dramy oraz teatru. Taka forma prowadzenia zajęć to nieocenione wsparcie nie tylko dla rozwoju słownictwa oraz komunikacji, ale również zdolności konwersacyjnych, które są bezcenne w przypadku nauki języka i posługiwania się nim w praktyce. Zajęcia tego typu można poprowadzić zarówno w niewielkich grupach, jak i pojedynczo. Uczniowie mają za zadanie przedstawienie otrzymanej historii lub zaprezentowanie własnego pomysłu przed resztą osób w klasie.

pomysl-na-lekcje-angielskiego

Zajęcia teatralne z wykorzystaniem języka angielskiego to doskonały sposób nie tylko na poprowadzenie tradycyjnej lekcji, ale również ciekawa forma spotkań dodatkowych czy też koła językowego. Można tu również wpleść elementy kultury z Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem dzieł poetów czy dramaturgów angielskich w przypadku starszych klas.

Znajdź inspirujące pomysły

W stworzeniu kreatywnych scenariuszy zajęć i pomysłów na ciekawe lekcje języka angielskiego pomożeKurs kwalifikacyjny dla nauczycieli w zakresie przygotowania do nauczania języków obcych oraz wczesnego nauczania języka obcego (angielski)” dostępny na ePedagog.edu.pl. Program kursu obejmuje m.in. zagadnienia, takie jak: metody pracy z dziećmi i ich motywowanie, techniki nauczania, gry i zabawy językowe. Kurs kończy się egzaminem, a absolwent uzyskuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN. Należy pamiętać, że kurs jest dedykowany nauczycielom przygotowania początkowego i umożliwia nauczanie języka angielskiego w przedszkolu oraz klasach I-III szkoły podstawowej.