Indywidualna karta obserwacji ucznia. Co to jest i do czego służy?

167
karta-obserwacji-ucznia

Przekazywanie wiedzy uczniom, szczególnie tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,  to praca, która daje wiele satysfakcji, ale stanowi też niełatwe zadanie. Aby możliwa była ocena umiejętności i skuteczna obserwacja postępów każdej z osób wchodzących w skład danej grupy, bardzo przydatna jest indywidualna karta obserwacji ucznia. Sprawdź, czym jest taki dokument, w jaki sposób można go stworzyć oraz komu może przydać się podczas wykonywanych obowiązków.

Co to jest indywidualna karta obserwacji ucznia i jakie elementy zawiera?

 Indywidualna karta obserwacji ucznia to jeden z dokumentów, który powinien znaleźć się w dokumentacji pedagogicznej każdego ucznia niezależnie od jego wieku czy poziomu edukacji. Może być przydatny zarówno wychowawcom, pedagogom prowadzącym poszczególne przedmioty, jak i praktykantom. Karta to również cenne źródło wiedzy o danej osobie dla psychologów i innych specjalistów, którzy mają kontakt z uczniem w przypadku występowania problemów rozwojowych czy negatywnych zjawisk społeczno-komunikacyjnych.

indywidualna-karta-obserwacji-ucznia

Dokument służy przede wszystkim do monitorowania postępów w nauce, identyfikacji określonych potrzeb ucznia czy działaniom, które mogłyby być odpowiednimi formami wsparcia edukacyjnego.

Indywidualna karta obserwacji ucznia zawiera kluczowe elementy dotyczące wywiązywania się podopiecznego z obowiązku szkolnego, a także postępowania zgodnie z dobrem społeczności szkolnej czy dbałością o honor i tradycje szkoły. To zatem nie tylko aspekty związane z przygotowaniem do lekcji, aktywnością, poziomem umiejętności czy zaangażowaniem w prowadzone zajęcia, ale również takie kwestie jak koncentracja, podejście do przedmiotu, interakcje z innymi i inne cechy społeczne.

Dzięki indywidualnej karcie społecznej można przeanalizować określone zachowania ucznia i o wiele łatwiej zdiagnozować ewentualny problem, a następnie poddać go wnikliwej analizie specjalistów. To również szansa na indywidualne podejście w przypadku osób uzdolnionych.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ W PROWADZENIU ZAJĘĆ PEDAGOGICZNYCH. WYBIERZ „KURS KWALIFIKACYJNY PEDAGOGICZNY DLA NAUCZYCIELI”!

Jak przygotować indywidualną kartę obserwacji?

Aby przygotować indywidualną kartę obserwacji, najpierw należy ustalić cele podjęcia takiego działania. Warto pamiętać, że dokonanie zapisów musi odbywać się w czasie i miejscu, które umożliwią dokonanie wiarygodnych ocen. Przykładowo, jeżeli chcemy sprawdzić, jak uczeń radzi sobie podczas integracji z innymi osobami w grupie, należy dokonać zapisów podczas zajęć, w których znajdować się będzie np. zadanie do wykonania w parach lub małych grupach.

Następnie istotne jest dobranie odpowiednich kategorii zapisu tak, aby można było uzyskać dane istotne dla zamierzonego celu. Jeżeli chcemy ocenić umiejętność nawiązywania relacji lub zdolność do pracy w grupie, warto poddać weryfikacji np. komunikatywność czy umiejętność słuchania.

Jak wykorzystać informacje z karty obserwacji?

Informacje uzyskane w kartach obserwacji uczniów pozwalają ocenić, na ile uczniowie radzą sobie z określonymi zadaniami, jakie są ich mocne strony, a nad czym warto jeszcze popracować i skupić uwagę. Dzięki temu można zmodyfikować program i dobrać ćwiczenia w taki sposób, aby skoncentrować się na bieżących potrzebach.

Dzięki zgromadzonym danym można też pomóc rodzicom i opiekunom. Przekazanie kluczowych danych umożliwia zwrócenie uwagi na określone zachowania i aspekty także w środowisku domowym. To szansa na pracę także poza środowiskiem szkolnym, a tym samym jeszcze lepsze pobudzanie do rozwoju i doskonalenia umiejętności.

Informacje zgromadzone w indywidualnych kartach uczniów mogą być również przykładami na przyszłość i punktami odniesienia dla innych osób. Choć każde dziecko jest inne, dany przypadek często może stanowić trop w określonym postępowaniu lub pomysł na to, jak wspomóc rozwój konkretnej osoby.

indywidualna-karta-obserwacji-ucznia

Przygotuj się do roli pedagoga – wybierz kurs!

Aby jeszcze lepiej przygotować się do pracy pedagoga, warto zdecydować się naKurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli online” dostępny na ePedagog.edu.pl. Program kursu przewiduje zagadnienia z pedagogiki ogólnej, historii wychowania, a także innych interesujących dziedzin. Kurs kończy się egzaminem, a absolwent uzyskuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN. Należy pamiętać, że kurs jest dedykowany osobom, które chcą prowadzić zajęcia dydaktyczne w szkołach i innych placówkach oświatowych, nieposiadającym jednak przygotowania pedagogicznego.