Edukacja włączająca – co to jest i czy warto zdobyć kwalifikacje w tym zakresie?

394
Edukacja włączająca – co to jest i czy warto zdobyć kwalifikacje w tym zakresie?

Zaktualizowano dnia 18 listopada 2024

Podejście, które zakłada, że każde dziecko ma prawo do nauki w ogólnodostępnych placówkach edukacyjnych to tak zwana edukacja włączająca. Co to jest i co oznacza w praktyce? Celem tego modelu jest stworzenie środowiska, które zapewnia równe szanse rozwoju wszystkim uczniom, uwzględniając ich różnorodność. Współcześnie w oświacie coraz częściej kładzie nacisk na edukację włączającą, uznając ją za istotny element budowania bardziej otwartego i empatycznego społeczeństwa. 

Takie nastawienie nie tylko wspiera uczniów ze specjalnymi potrzebami, ale także pozytywnie wpływa na całą społeczność, rozwijając w niej postawy tolerancji i współpracy. Zdobycie kwalifikacji w zakresie edukacji włączającej staje się zatem coraz bardziej pożądane, nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Sprawdź, jak wdrożyć powyższą koncepcję i dowiedz się, jakie kroki podjąć.

Zasady i cele edukacji włączającej

Edukacja włączająca co to? Głównie to tworzenie otwartego, zróżnicowanego środowiska edukacyjnego, w którym wszyscy uczniowie, niezależnie od swoich zdolności czy ograniczeń, mogą uczyć się razem w ogólnodostępnych szkołach. Jej głównym założeniem jest integracja społeczna, czyli umożliwienie uczniom z rozmaitymi wymaganiami rozwojowymi funkcjonowania w jednej wspólnej przestrzeni do zdobywania wiedzy, co sprzyja rozwijaniu więzi międzyludzkich i wzajemnego zrozumienia. Na czym polega edukacja włączająca? Cele obejmują przede wszystkim zapewnienie równych szans edukacyjnych dla wszystkich uczniów, bez względu na ich sytuację zdrowotną, społeczną czy rodzinną. Fundamentalną zasadą jest  stosowanie spersonalizowanych metod nauczania, co pozwala każdemu wykorzystać pełny potencjał.

Korzyści z tego rodzaju edukacji nie dotyczą wyłącznie uczniów ze specjalnym tokiem nauczania – cała klasa czerpie z tego modelu. Wspólna nauka w zróżnicowanym środowisku rozwija empatię, umiejętności interpersonalne oraz uczy tolerancji. Ponadto sprzyja tworzeniu atmosfery wzajemnego wsparcia, a także pozytywnie wpływa na rozwój społeczny i emocjonalny wszystkich uczniów.

UKIERUNKUJ ROZWÓJ DZIECKA ZGODNIE Z JEGO POTENCJAŁEM! WYBIERZ ,,KURS KWALIFIKACYJNY EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA I INTEGRACYJNA ONLINE” 

Środki dydaktyczne w edukacji włączającej

Wykorzystanie różnorodnych narzędzi wspiera indywidualne pragnienia uczniów i ułatwia przyswajanie wiedzy we współczesnym systemie edukacji. Jakie środki dydaktyczne w edukacji włączającej są stosowane? Poniżej wskażemy kilka z nich.

  • Technologie wspomagające – oprogramowanie edukacyjne, aplikacje mobilne, czy urządzenia wspierające komunikację. Są niezwykle pomocne w dostosowywaniu nauki do różnych stylów zdobywania wiedzy. Ułatwiają przyswajanie materiału uczniom z dysleksją, zaburzeniami słuchu czy wzroku.
  • Materiały multimedialne – wykorzystanie filmów edukacyjnych, animacji, prezentacji multimedialnych i interaktywnych zadań pozwala na ciekawe zaprezentowanie treści.
  • Dostosowane pomoce naukowe – tym zakresie znajdują się np. materiały w formatach alternatywnych (brajl, duża czcionka) czy plansze edukacyjne. Są projektowane w taki sposób, aby były dostępne i zrozumiałe dla wszystkich uczniów.

W praktyce efektywne zastosowanie narzędzi dydaktycznych w edukacji włączającej przybiera różne formy. Na przykład, technologie wspomagające, takie jak aplikacje do nauki języków obcych umożliwiają dostosowanie poziomu trudności oraz oferują różne tryby nauki. Są szczególnie skuteczne dla dzieci z trudnościami w przyswajaniu wiedzy. Pozwalają zastosować indywidualne tempo i adaptację do wymagań każdego ucznia, co sprzyja ich zaangażowaniu i sukcesom.

edukacja-wlaczajaca-co-to

Wprowadzenie animacji w matematyce, które ilustrują skomplikowane koncepcje, pomaga lepiej zrozumieć i przyswoić trudne zagadnienia. Natomiast książki w wersji audio lub z dużymi czcionkami dla osób z problemami ze wzrokiem zapewniają łatwiejsze przyswajanie treści i uczestnictwo w zajęciach na równi z innymi uczniami.

Kurs kwalifikacyjny online z edukacji włączającej

Kompleksowe szkolenie, które umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych do efektywnego wdrażania rozwiązań wspierających dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych to „Kurs kwalifikacyjny edukacja włączająca i integracyjna online” dostępny na stronie epedagog.edu.pl. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi metodami i technikami dostosowywania procesu nauczania, a także z materiałami dydaktycznymi i technologiami wspomagającymi edukację włączającą.

Ukończenie kursu przynosi szereg korzyści, w tym:

  • uzyskanie specjalistycznej wiedzy na temat metod i strategii edukacyjnych, które umożliwiają wyrównanie szans wszystkich uczniów;
  • umiejętności adaptacyjne – dowiesz się, jak dostosować metodykę nauczania i pomoce indywidualne do każdego ucznia;
  • metody wspierające uczniów – poznasz, jak prowadzić zajęcia rewalidacyjne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami fizycznymi oraz umysłowymi. Sprawdź także, co powinien zawierać dobry scenariusz zajęć rewalidacyjnych.

Po ukończeniu kształcenia uczestnicy przystępują do stacjonarnego egzaminu oraz realizują praktyki, które są niezbędne do uzyskania dokumentacji potwierdzającej nabycie kwalifikacji zgodnych z rozporządzeniem MEiN. Kurs pozwala na rozwój pedagogiczny poprzez zdobycie umiejętności z zakresu pomocy, opieki i wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi oraz przygotowuje do efektywnego prowadzenia zajęć rewalidacyjnych.

Dlaczego warto zdobyć kwalifikacje z edukacji włączającej?

Zdobycie kwalifikacji z zakresu edukacji włączającej to krok, który znacząco wzbogaci Twoją karierę zawodową i przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim zyskasz lepsze możliwości zatrudnienia i wyższe wynagrodzenie, ponieważ coraz więcej placówek edukacyjnych poszukuje specjalistów z umiejętnościami personalizacji nauczania. Taka droga otwiera nowe ścieżki kariery w szkołach integracyjnych, przedszkolach oraz w instytucjach edukacyjnych, które kładą duży nacisk na inkluzywność.

jakie-srodki-dydaktyczne-w-edukacji-wlaczajace

Dodatkowo posiadanie takich kompetencji zwiększa uznanie zawodowe, co prowadzi do wielu awansów oraz szacunku w środowisku edukacyjnym. Oczywistą zaletą jest także szeroko pojęta poprawa efektywności nauczania i stworzenie pozytywnego środowiska. Postaw na w rozwój zawodowy i zapisz się na kurs z zakresu edukacji włączającej. Zapoznaj się ze szczegółami programu oraz dostępnymi opcjami płatności na naszej stronie. Nie przegap okazji, aby rozwijać swoją karierę i wpłynąć na życie uczniów.